Çalışma Saatleri

Hafta İçi: 09:00 - 20:00

Pazar: Kapalı

Telefonlar

0256 215 14 19

0542 469 99 43

Haberler / Küf Lekesi Çıkarma Yöntemleri

Küf Lekesi Çıkarma Yöntemleri

16Nisan

2018

2184 / Kişi Okudu

Küf Lekesi Çıkarma Yöntemleri

Halılarımızı düzenli olarak temizlesek de özellikle rutubetli bir evimiz varsa onları küf lekesinden koruyamayabiliriz.Peki halıdaki küf lekesi nasıl çıkar? İşte pratik yöntemleri ve kullanılacak malzemeler…

Limon Suyu ve Tuz ile Çıkarma
Bu zorlu lekeler en kolay bu yöntem ile giderilir. Limon suyu içerisindeki asit oluşan bu bakteri tabakasını alt etmekte birebirdir. Lekelere müdahale etmeden önce dikkat edilmesi gereken bir hususta tabakanın yoğunluğudur. Bu lekelerin oluşumunu fark ettiğiniz zaman müdahale etmeniz çok önemlidir. Kalınlaşmış tabakaları halı yüzeyinden söküp atmak daha zor olacaktır. Zamanında müdahale etmek halınız için hayat kurtarıcı olacaktır. 

Not:Lekelere bu karışım ile müdahale etmeden önce vakumlama yöntemini uygulamalısınız. Bu oluşan tabakanın büyük kısmını yüzeyden uzaklaştırmayı sağlar. Vakumlama işlemi için elektrikli süpürgeden yararlanabilirsiniz. Yüksek devirde çalıştırıp halınızı süpürün. 

 

Vakumlama işlemini gerçekleştirdikten sonra uygulamaya geçebilirsiniz. Öncelikle halınızı kuru ve serin bir alana taşıyın. Mümkünse dışarıya çıkarın. Ardından uygulama yapmak için hazırlıklara geçin. Limon suyu içerisine yarım çay bardağı kadar tuz ekleyin. Hazırladığınız karışımı dikkatlice leke üzerine uygulayın. En az 30 dakika bekletin. Bekleme süresinin ardından halının liflerine zarar vermeyecek sertlikte bir fırça ile fırçalayın. Ardından artıkları yine vakumlama yöntemiyle halınızdan uzaklaştırabilirsiniz.


Kabartma Tozu ile Çıkarma
Öncelikle bu yöntemi uygulamadan önce vakumlam yöntemi ile lekenin fazlasını yüzeyden uzaklaştırma işlemini uygulayın. Ardından leke üzerine doğrudan kabartma tozu uygulayın ve beklemeye başlayın. Kabartma tozunun görevini tamamlaması için bir gece boyunca beklemesi gerekmektedir. Ardından tekrar vakumlama işlemini yapın ve halınızı deterjanlı su ile temizleyin.

 

Beyaz sirke ile Çıkarma
Beyaz sirke birçok yüzeyden bu lekeleri çıkardığı gibi halıdan da kolaylıkla çıkaracaktır ve mikrop oluşumunu önleyecektir. Beyaz sirkeyi sprey şişesine alın ve halıya uygulayın. Ardından halınızın liflerini zedelemeyecek sertlikte bir fırçayla fırçalayın. Ardından mümkünse dışarıda veya iyice havalandırılmış bir yerde kurumaya bırakın. 

Halıdaki Küf Kokusunu çıkarma
Genellikle lekeleri çıkarmada da kullanılan beyaz sirke bu kötü kokuları bastıracaktır. Ayrıca narenciye içerikli bir temizlik sıvısı da bu kokulardan kurtulmanızı sağlayacaktır. Kokunun tamamen yok olmasını istiyorsanız kurutma işlemini hızlı yapmalısınız. 

DİĞER HABERLER

Küf Lekesi Çıkarma Yöntemleri

Küf Lekesi Çıkarma Yöntemleri 16/Nisan/2018


İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ